Türkiye Avrupa’da zirvede Dünya’da 4. oldu

Kripto Paralar

Dünya genelinde Kripto Paraları en çok kullanan Ülkeler açıklandı: Dünyada 4. olan Türkiye Avrupa’da zirvede yer aldı.

World Economic Forum (Dünya Ekonomik Forumu) tarafından yapılan açıklama neticesinde dünya üzerinde bulunan en büyük 74 ekonomi içerisinde sahip oldukları nüfusa göre en yüksek seviyede kripto paralar kullanan kişiler ve sayılar verildi. Ülkemiz Türkiye yakalamış olduğu %16’lık oranla Avrupa’da birinci dünyada ise dördüncü sırada yer aldı.

NTV’nin servis ettiği habere göre, kripto paraların son dönemlerde popülerliğini artmasının sebebi olarak Y kuşağı bireylerin piyasaya yatırımcı olarak girmeleri gösterildi. Son dönemlerde özellikle Asya ve Afrika bölgelerinde kripto paraların kullanımında yüksek bir artış gözlemleniyor.

Dünyanın en büyük 74 ekonomisi olan ülkeler baz alındığında Asya, Avrupa, Amerika ve Afrika ülkeleri dahil edilerek yapılan araştırmada, Nijerya ülkesi %33 oranla kripto para kullanımında ilk sırada kendine yer buldu.

Kripto Para kullanımında Türkiye dünyada 4. sırada

Dünyada en büyük ekonomiye sahip 74 ülke arasında kendine 4. Sırada yer bulan Türkiye Avrupa’da zirvede yer aldı. Vietnam %21 oranla Nijerya’nın ardından ikinci, Filipinler ise %20’lik oranla bu listede 3. oldu.

Bitcoin tarafından yapılan açıklama ile, Filipinler Merkez Bankası’nın ülkede “havale ve transfer şirketleri” olarak çalışmak için birkaç kripto borsasını onaylandığı duyuruldu. Ayrıca ABD merkezli banka bankalardan olan Union da; Filipinlerin önemli şehirlerinden olduğu bilinen Makati’de, Bitcoin ATM‘si kurdu. Böylelikle kripto para birimlerinin normal para birimi seviyesine gelmesi ön görülüyor.

Kripto paralara Latin Amerika, Güneydoğu Asya ve Afrika ülkeleri tarafından yoğun bir ilgi gösteriliyor. Türkiye’nin ardından %16 oranda kripto para kullanan Peru 5. Sırada yer alırken Şili, Brezilya, Arjantin, Kolombiya ve Meksika ülkeleri de kripto para kullanımında çift haneli oranlara ulaşmayı başardı.

Avrupa’da kripto paralara ilgi az

Avrupa ülkeleri arasında Türkiye’nin ardından en fazla ilgi gösteren ülkeler %11 oranla komşumuz Yunanistan ve İsviçre olurken, Britanya ülkeleri ve Orta Avrupa ülkelerinden kripto paralara pek talep olmadığı gözlemlendi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde geçtiğimiz günlerde, gün geçtikçe değer kazanan ve daha çok ilgi çeken kripto paralarla ilgili yeni bir düzenleme getirmeyi düşündükleri ifade etmişti. Christine Lagarde ayrıca Kripto paraların bir para birimi olmadığını söylemiş,  oldukça spekülatif bir varlık olduğundan bahsetmişti.

Açıklanan listede dünya üzerinde en büyük ekonomili 74 ülke içerisinde en az kripto para kullanan ülkeler ise % 4 ile Japonya ve Danimarka oldu.

Avanspara.com yorumu: Listeden de anlaşılacağı gibi para birimine güvenen güçlü ülkeler henüz kripto paralara çok güvenmiyor ya da ihtiyaç duymuyor. Ekonomik anlamda para birimi daha zayıf olan ülkeler umudunu kripto paralarda değerlendirmeyi bir şans olarak görüyor. Ancak zamanla kendini kanıtlayan kripto paralara İngiltere, Almanya, ABD veya para birimi ve ekonomisi güçlü diğer ülkelerde katılımını arttırırsa kripto paralarda yine önemli bir ölçüde artış gözlemlenebilir.

“-Bu makale bir yatırım tavsiyesi değildir.”

Avanspara.com

One thought on “Türkiye Avrupa’da zirvede Dünya’da 4. oldu

Bir cevap yazın