Kripto paralarda vergi

Kripto Paralarda Vergi sistemi – Bitcoin vergi gelecek mi?

Kripto Paralar

Son dönemlerde çok popüler hale gelen, inişleri ve çıkışlarıyla heyecan oluşturan kripto paraların alımı veya satımı sonucu elde edilen kazanımlarda kripto paralarda vergi var mı yok mu en çok merak edilen konu.

Kripto paralarda vergi konusunda henüz devlet tarafından alınmış bir karar olmadığını belirtmeliyim. Ancak bu kategoride yalnızca kripto paralar madenciliği ile uğraşanlar, alım satımda aracı olup komisyon ile kazanç elde eden firmalar ve direkt olarak al-sat yapan kuruluşlar için vergi sistemi bulunuyor.

Bitcoin ve altcoinlerin alım satımı veya diğer sebepler sonucu elde edilen kazançların vergiye tabi tutulması, devletimizin kripto paraları “Ne” olarak kabul edeceğine göre değişkenlik gösterecektir.

BİTCOİN VERGİ

Bu durumda ise 3 seçenek meydana geliyor:

MENKUL KIYMET

Sermaye Piyasayı Kurulu kripto paraların menkul kıymet tanımına uymadığını gerekçe göstererek düzenleme yapmak istemiyor. Bu sebeple de kripto paralar menkul kıymet olarak gösterilemiyor. Eğer ki düzenlemeler yapılarak kripto paralar menkul kıymet olarak gösterilirse, hisse senetlerinde olduğu gibi alım satım kazancında, kripto para borsacılarına aracı kurum izni vermesi gerekiyor. Bu da %10 gibi bir stopaj doğuruyor. Gerekli düzenlemeler yapılırsa kripto para borsası gibi işlem platformları da vergilendirmede aracı olabilecek.

EMTİA (Gümüş, Altın, Buğday gibi…)

Kişilerin ya da şirketlerin kripto para alım satım işlerini sürekli yapıp yapmadıklarına bakılacak. Eğer bir süreklilik var ise bu kişilerden vergi mükellefi olmaları talep edilecek. Böylece hem Katma Değer Vergisi (K.D.V) hem de Gelir vergisi doğacak. Ayrıca düzensiz bir kazanç veya sürekli olmayan kazançlarda da sadece Gelir vergisi talep edilecek. 2021 yılında 40 Bin Türk Lirası’nın üstünde kazanç elde eden herkes 40 bin TL üzeri meblağa göre gelir vergisi ödeyeceklerini varsayabiliriz.

bitcoin para

PARA

Bitcoin ve altcoinlerin yani kripto paraların genel olarak “para” adında geçmesi çok çok düşük bir ihtimalde. Bu gibi durumlarda Dolar ve Euro’da uygulanan sistem gibi kişi veya şirketler vergi yükümlülüğünden etkilenmiyor. Para olarak nitelendirilmesi Merkez Bankası’nın işlerinde yükseliş meydana getirip yoğunluk doğuracağından dolayı bu ihtimal çok zayıf görünüyor.

Sonuç olarak devletimiz henüz kripto paralar konusunda vergi için bir karar açıklamadı. Ancak şuna da değinmek gerekir ki; şirketler alım satım yapıyor ve bunun sonucunda belirli bir de kazanç elde ediyorsa bu kazancı değer artış kazancı olarak beyan vermek durumunda. Hatta zorunluluk.

Sonuç olarak bakarsak kripto paralara gelebilecek vergi sistemi, alınacak karar veya regülasyonların tamamlanması sonucu oluşabilir. Bekleyip göreceğiz.

Kripto paralar Bitcoin nasıl alınır?

Avanspara.com

Bir cevap yazın