Bitcoin nasıl alınır

Kripto paralar Bitcoin nasıl alınır? Kripto Para Bitcoin nereden alabilirim?

Kripto Paralar

Tüm dünyada kripto para heyecanı ve çılgınlığı yaşanırken bizlerin bu akımdan uzak durmamız söz konusu olamazdı tabi. Kripto para denince sizin de aklınıza ilk olarak Bitcoin geliyor değil mi? Ancak onlarca farklı kripto para çeşitlerinin varlığını da unutmamak gerekiyor. Hadi lafı fazla uzatmadan en basit şekilde kripto paralar ve Bitcoin nasıl alınır görelim.

Kripto para evrimi ve Blok zinciri

Öncelikle belirtmek gerekir ki blok zinciri gerçekten muhteşem bir olay. Blok zinciri hakkında maddiyat, güç, zaman, enerji ve dijital dünyaya dair aklınıza gelecek tüm düşünce sistemini baştan sona değiştirebilecek güce sahip olduğunu belirtsek inanın abartmış olmayız. Günümüzde dijital mecralarda zaman geçiren veya haberleri izleyen herkes Bitcoin’i en az bir defa kesinlikle duymuştur. Ancak kripto paraların Bitcoin’den ibaret olduğunu düşünüyorsanız orada büyük bir yanılgıya düşersiniz. Blok zinciri ile üretilen tek kripto para kesinlikle sadece Bitcoin değil.

Bitcoin nasıl alınır?

Dogecoin, IOTA, Ethereum, Litecoin, ve Dash gibi pek çok kripto para sayesinde uluslararası para sektöründe büyük bir evrim yaşanıyor. Evet! Buraya kadar her şey güzel. Peki bu kripto paraları nasıl satın alacağız?

Kripto paralar Bitcoin nasıl alınır? Nereden satın alınır?

İlk olarak kendinize cevabını vermeniz gereken soru “Neden kripto para almalıyım?” olmalı. Burada vereceğiniz cevap en kolay yoldan zengin olmaksa, bu işlere hiç bulaşmayıp kripto para almamanız daha yerinde bir karar olacaktır.

Ani yükseliş gösterip ani düşüşlerin yaşandığı bu dijital piyasada büyük ve mantık dışı yatırımlarda hüsran yaşamanız oldukça yüksek bir olasılık. Kesinlikle sistemi öğrenene kadar dev yatırımlardan ziyade kaybetseniz de üzülmeyeceğiniz miktarları riske edin. Kaybedince sizi çok etkileyecek yüksek rakamları kripto paralara yatırmayı düşünmeyin!

Borsa ile kıyaslayacak olursak kripto paraların daha inişli çıkışlı ve dengesiz diyebileceğimiz bir seyirde olduğunu söylemek gerekiyor. Özellikle medyatik isimlerin, basında çıkan iyi veya kötü haberlerin, finans kuruluşlarının en ufak açıklamaları veya en basitinden attıkları bir “tweet” kripto paraların seyrini değiştiriyor ve ciddi oranda bir etki yaratıyor.

Kripto para alacağım. En güvenilir kripto para borsaları hangileri?

Kripto para almaya karar verdiyseniz bu işlemleri kripto para borsaları üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak yeni başlayanların “hangi kripto para borsasına güvenip alacağız” diyeceklerini tahmin edebiliyorum. Bu aşamada Best Bitcoin Exchange web sitesi size oldukça yardımcı olacak. İncelemenizi tavsiye ederim.

Best Bitcoin Exchanges

Bu arada eklemek isterim ki; bir çok kripto para borsaları yalnızca en bilinen kripto paraların satışını gerçekleştiriyor. Tabi altcoin olarak bilinen ve sayıları hiç azımsanmayacak seviyede olan kripto paraların satışını yapan kripto para borsaları da elbette mevcut.

Güvenilir kripto para borsasını seçtim! Şimdi ne yapmalıyım?

Kripto para borsalarının hepsinde işler oldukça resmi bir şekilde ilerler. Öyle ki tümü sizden kimlik, pasaport ve adresinizi bildiren en az bir fatura örneği talep ederler. Öncelikle hesabınızı oluşturun ve ardından sizden istenilen bu bilgileri kripto para borsasına gönderin. Tüm bilgileri doğru girdiğinizi varsayarsak yaklaşık olarak 1 – 5 iş günü içerisinde onayınız gerçekleşir. (Onay süresi borsadan borsaya değişkenlik gösterir.)

Banka hesabını kripto para hesabına tanımlama

Evet! Kripto para borsasında hesabınızı başarılı bir şekilde onayladınız. Şimdi kripto para almak ve sonrasında dilerseniz kripto paralarınızı nakit paraya çevirmek için sanal deneme hesabı ya da bir banka hesabınızı tanımlamanız gerekiyor.

Burada ek olarak belirteyim, bazı siteler sadece IBAN numaranızla işlem yaparken bazı siteler kullanmak istediğiniz banka kartınızın bir görselini, resmini isteyebiliyor.

Kripto para almaya hazırsınız!

Bahsettiğim tüm adımları doğru ve başarılı bir biçimde yaptıysanız kripto paralar diyarına hoş geldiniz diyebilirim. Artık işin en kolay kısmındayız.

Oluşturduğunuz borsa hesabınızdan banka kartınız aracılığı ile para aktarımını gerçekleştirin. Para aktarımını yaptıktan sonra araştırmasını yaptığınız veya hoşunuza giden kripto paralardan dilediğiniz kadar satın alım gerçekleştirebilirsiniz.  Hepsinde olmasa da bazı siteler satın alma işlemi butonuna bastığınız anda işlemi gerçekleştirmeyebiliyor. Sebebi ise yapmış olduğunuz işlemin site sistemine geç yansımasıdır. Bu durumda bir süre bekleyip hesabınızı tekrar kontrol etmeniz gerekir.

Kripto para alırken bazı güzellikler mevcut. Örnek verecek olursam satın almayı planladığınız kripto para aklınızdaki rakam seviyelerinde değilse ileri zamanlı satın alma işlemi yapabilirsiniz. Mesela 1 bitcoin 45 bin dolar olduğunda satın al diyebilirsiniz. Bu sayede site, borsa hesabınızdaki paraya bloke koyar ve tekrar siz iptal edene kadar bloke sabit kalır. İstediğiniz zaman blokeyi kaldırabileceğinizi de unutmayın!

Bununla beraber aynı işlemi satış tarafında da yapabilirsiniz. Yine satacağınız bitcoinin değeri istediğiniz seviyelerde değildir. 55 bin dolar olduğunda satmak istersiniz. Bitcoin değeri 55 bin dolara geldiğinde satılsın emri ile işlem gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde siz isteyene kadar satmak istediğiniz bitcoin rakamı blokede kalır ve istediğiniz eşiğe geldiğinde otomatik olarak satımı gerçekleşir.

Artık kripto paralar ve Bitcoin nasıl alınır biliyorsunuz…

Kripto paralarınızı E-Cüzdanda saklamayı unutmayın

Kripto para borsalarının sağlam temellere dayanmadığını düşünerek kripto paralarınızı orada çok fazla süre muhafaza etmemenizi öneririm. Neden diye soracak olursanız bu kripto para borsalarının en eski olanı bile sadece 5 yıl önce başladı. Bazı güven problemleri muhakkak doğuyor. Örnek verecek olursam; Japonya’da bir kripto para borsası 2014’te çok fazla sayıda kripto para müşterisinin bitcoinlerini kaybettiğini duyurdu. Sizler de kripto paralarınızı riske etmemek adına E-Cüzdanınızda saklamayı ihmal etmeyin.

BLOG SAYFASI AÇARAK PARA KAZANMA KONULARI

TÜRKİYE AVRUPA’DA ZİRVEDE! DÜNYADA İSE 4. OLDU

AVANSPARA.COM

Bir cevap yazın